Kripto Para ile İşlem Yapmak Suç Mu?

Kripto Para ile İşlem Yapmak Suç Mu?

Kripto Para ile İşlem Yapmak Suç Mu?

kripto-para-kullanımı-suç-mu-terminoloji.orgKripto paraların yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte, kullanıcıların en çok sorduğu sorulardan bir tanesi, bu işlemlerin suç olup olmadığıdır. Kripto paralar şu sıralar kanunlarda tanımsız olduğundan dolayı, bir ”hukuksal boşluk” söz konusudur. Dolayısıyla, yapacağınız işlemler kesinlikle bir suç teşkil etmemektedir. Daha sonraları hükumetler ya da yargı tarafından ”suç” kapsamına alınsa bile, o güne kadar yaptığınız hiçbir işlemden sorumlu olmazsınız. Çünkü kanunlar, ortaya çıktığı tarihten sonra geçerli durumdadır.

Vergilendirme durumuna göz atacak olursak, burada epey bir karışıklık söz konusu. Mevzuata göre tüm vatandaşlar vergilere tabidir. Kripto paraların kanunlar içerisinde bulunmaması, kişiyi vergi ödemekten muaf duruma sokmaz. Buna verilebilecek en iyi örnekler; koinim, btctürk gibi kripto para borsalarıdır. Bu şirketler/hizmetler, işlemleri faturalandırma yapılır ve elde ettikleri komisyon gelirlerinin vergilerini öderler. Bir diğer anlamda, eğer bir gün ortaya vergi ile ilgili kanunlar çıkarılırsa, kendilerini hukuksal anlamda korumaya almış oluyorlar. Bununla birlikte dikkatli olunması gereken bir diğer husus ise, bu kripto para borsaları, ticareti gelir vergilerini ödemekteler, bizim ödemekle yükümlü olduğumuz ”gerçek kişi vergisi” değil. Vergi hususunda devletlerin gerçek kişilere verdiği yükümlülük kısaca şudur; her türden elde ettiğin ”kazancı” devlete göstermek, yükümlü olduğun vergileri ödemek zorunda olduğumuzdur. Fakat kripto paralar henüz kanunda yer almıyor? O halde ne yapacağım diyorsanız; bu durumun herhangi bir önemi bulunmamakta, dolayısıyla eğer bir kripto para işlemlerinden sonra kazanç elde edildiyse, o kazancın vergisini ödemek zorundasınızdır. Kripto para borsaları nasıl bu işlemler üzerinden gelir elde edip ödeme yapıyorsanız, sizde de durum aynıdır. Ancak vergiler kanunu ile ilgili en büyük problemlerden bir tanesi, geçmiş zamanda elde ettiğiniz kazançların vergilerini ödeme yapmadıysanız, kanunlar karşısında vergi kaçırmaktan suç işlemiş sayılıp, çok yüklü miktarlarda ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu duruma karşı yapabileceğiniz en iyi çözüm önerimiz; yaptığınız tüm işlemleri kaydedip, olası bir ibraz talebi durumunda gösterebileceğiniz belgelere sahip olmanızdır.

Tüm bu kanunlar doğrultusunda eğer kripto paralar üzerinden elde ettiğiniz kazanç, banka hesaplarınıza ”Türk Lirası” olarak giriş yapmışsa, vergisini ödemek zorunda kalabilirsiniz. Eğer kazançlarınız yalnızca borsa içerisinde veya sanal cüzdanlarınızın içerisinde kripto para olarak barınıyorsa, korkacağınız ve ödeyeceğiniz hiçbir şey yok demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 Terminoloji.Org | Kelime Ansiklopedisi |