Kripto Para Borsasına Girmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Kripto Para Borsasına Girmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Kripto Para Borsasına Girmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Türkçeye dijital para olarak çevrilmiş kripto para sistemi, hiçbir ülkeye, bankaya ya da kurumsal organlara bağlı değildirler. Yani kavram olarak karşımıza çıkan “bağımsızlık” ilkesine en uygun niteliklere sahiptir. Kripto paralar, diğer kurumsal para birimleri gibi ürün ya da fiziksel varlığa göre endekslenmezler. Bir kripto paranın değeri yalnızca insanlar tarafından oluşturulan talep ile orantılıdır. Bu açıdan kripto paraların çok avantajlı yanları olsa da, dezavantajları da kayda değer düzeydedir.

Kripto paraların satın alımı, maalesef yasal bankaların oluşturduğu kolay kullanım platformlarına benzememektedir. Yasal bankalarda yaptığınız tüm işlemler aynı zamanda resmi belge niteliği de taşımaktadır, ancak kripto paralar için böyle bir resmiyet söz konusu değildir. Herhangi bir kripto para birimi satın almak istiyorsanız, çeşitli “borsalar” üzerinden satın alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye için hangi borsaları tercih etmeliyim diye soracak olursanız, arama motorlarına “kripto para borsaları” yazmanız yeterli olacaktır. Unutmadan, her bir borsa platformu için kripto paraların değerleri farklılık gösterebilir. Örneğin, “BİTFİNEX” deki bitcoin değeri ile “BTCTURK” deki bitcoin değerlerinde mutlaka farklılık olacaktır. Bu durum, tamamen borsa içerisindeki talebe göre şekillenir. O yüzden bir borsa üzerinden alım yapmadan önce “gerçek değeri” ile borsadaki değer arasındaki farklara mutlaka göz atın. Kripto para borsasına yeni girenlerin en sık yaptığı hatalardan bir tanesi yapmış olmayın.

Hangi Kripto Para Birimi?

Şu anda piyasada yüzlerce farklı kripto para birimi bulunmakta, ancak yazımızı daha sade tutmak ve pek fazla kafa karışıklığı yaratmamak için nispeten kendini kanıtlamış para birimlerinden söz edeceğiz. Bunlardan en bilineni sizin de tahmin ettiğiniz üzere Bitcoin’dir. Hatta yüzlerce alt coin, mevcut bitcoin değerine göre şekillenir. Bu başka bir konu; diğer güvenilir para birimlerinden söz etmemiz gerekirse bunlar; Litecoin Ve Ethereum’dur. Tabi ki bu para birimlerini daha güvenli kılan şey, popülaritesinden kaynaklanmakta. Unutmayın, bir para birimi ne kadar çok insan tarafından kullanılıyorsa, riski diğerlerine göre o kadar azdır. İstisnalar olabilir ama ekonominin temel prensiplerinden birininde bu olduğunu unutmayın.

Ne Kadar Miktar Yatırım Yapmalıyım?

kripto,para,borsasına, girmeden, önce, bilmeniz, gerekenlerBuradaki en önemli husus, mevcut tüm sermayenizi tek bir para birimine yatırıp risk almaktansa bizim tavsiyemiz; başarılı durumlarda kâr oranından feragat edip, riski yaymanızdır. Eğer riski yayabilecek düzeyde bir meblağ sahibiyseniz, bu konuda kripto paraların geçmiş ve bugünkü değer oranlarını inceleyebilir, planınızı ona göre yapabilirsiniz. Ayrıca konumuz yalnızca “kripto paralar” değil, geniş anlamda “paradır.” Bu açıdan, mevcuttaki trendleri takip etmeniz, kısa vadede hatırı sayılır kazançlar elde etmenize olanak sağlayabilir. Bunun en basit örneği 2018 yılı için “dolardır.” Olası kötü senaryolar ile karşılaştığınızda da büyük sıkıntılar çekmeyi istemezsiniz. Unutmayın, “kazanç” kavramı, kendi içerisinde daima risk barındırır. O yüzden kaybetmeyi de göze alabileceğiniz miktarı iyi bilin.

Kripto Paranın Avantajlı Yönleri

Alışılagelmiş varlıklar ve para birimleri yerine, içerisinde bulunduğumuz çağda kripto paraların bu denli popüler durumda olması, pek tabi ki çeşitli avantajlara sahip olduğu için mümkün olmuştur. Dijital para birimlerinin avantajları yanları olarak şunları sıralayabiliriz;

Gizlilik

Kripto para birimi, kavram gereği “anonim” niteliktedir. Kripto dünyasının da en çekici yanı budur zaten. Tüm coin işlemleri şifrelenerek yapılır ve bu sayede kullanıcıların nasıl bir alış-veriş gerçekleştirdiği saptanamaz. Bu durum, diğer alışıldık yöntemlerin tam tersidir. Örnek olarak, kredi ya da banka kartları kişiler hakkında neredeyse sınırsız bilgi kaydı yaparak işlem gerçekleştirir. Özellikle belli bir ürün veya hizmetlerin satın alımı ya da satılması durumunda insanların çoğu kişisel bilgilerini gizli tutmak istediğinden dolayı, dijital para birimlerinin sahip olduğu bu gizlilik niteliği çok cazip gelmektedir. Bununla birlikte FED, (Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezerv Bankası) anonim paralara olumlu bakmaktadır.

Güvenlik

Anonim nitelikte olmasının yanı sıra, kripto para birimleri üst düzey güvenlik örneği sergiler. Örnek olarak asla “sahte para” gibi bir durum söz konusu değildir. Aynı zamanda günümüzde çok kolay taklidi yapılan ve çalınan kimlik, kredi kartları, çekler gibi güvenlik zafiyeti oluşturan basitliklere sahip değildir. Bu sayede hem alıcının güvenliği şifrelenmiş bir şekilde korunur, hem de satıcının güvenliği.

Siyasi Sınırların Olmadığı Bir Dünya

Bu para birimleri hiçbir ülke, hükumet veya devlete bağımlı olmadığından dolayı, global ölçekte rahatça kullanılabilir. Sahip olduğunuz İnternet bağlantısı sayesinde alıcı ve satıcı arasındaki uzaklığın hiçbir anlamı yoktur. Tabi ki herhangi bir vergi ya da kur farkından dolayı zarar etmeniz de söz konusu değildir.

Kripto Paraların Dezavantajları

Buraya kadar kripto paraların avantajlarına değindik, şimdi ise gelen olumsuz yönlerine. Ne yazık ki, her sistemin zafiyetleri olduğu gibi kripto para sisteminin de bazı zafiyetleri söz konusudur. Ancak bu zafiyetler gözünüzü korkutmasın, fakat tüm bunları bilmenizde ve farkında olmanızda büyük yarar vardır.

Volatilite

Dijital para birimlerindeki değer artışı ya da düşüşü o kadar hızlı bir şekilde olmaktadır ki bir anlık dikkatsizliğiniz tüm yatırımınızı kaybetmenize sebep olacak ölçüde olabilir. Bir gün içerisinde %25 oranında değer kaybının yaşandığı günler ne yazık ki tecrübe edilmiş durumdadır. Evet, hepimiz yatırımlarınızın hızla değer kazanmasını isteriz ancak yüksek kazanç beraberinde yüksek risk faktörünü de getirebilir.

Yetenekli Hackerlar ve Bilinçsiz Kullanıcı

Bu para birimleri dijital niteliğe sahip olmasından ötürü, yetenekli hackerlar, para sahiplerinin yaptığı hatalardan yola çıkarak varlıklarınızı çalma girişiminde bulunabilirler. Aslında bir hacker ne kadar yetenekli olursa olsun, siz güvenlik önemlerini harfiyen uyguladığınız takdirde problem yaşamazsınız ancak eğer bu pazara “yeni” giriyorsanız, asla güvenmediğiniz alanlarda kritik bilgilerinizi paylaşmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 Terminoloji.Org | Kelime Ansiklopedisi |