IO-Link Nedir?

IO-Link Nedir?

Otomasyon ve haberleşme sistemleri sürekli değişiyor. Bunun yanında haberleşme teknolojileri de. değişkenlik gösteriyor. Cihazlar ve sistemler daha kompleks hale geldikçe, daha farklı haberleşme teknolojileri ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de IO-Link. Bu yazımızda IO-Link nedir buna bakacağız.

IO-Link sensör ve aktüatörlerle noktadan noktaya haberleşme imkanı sunan bir haberleşme protokolüdür. IO-Link bir veri yolu sistemi değildir. IO-Link sayesinde sensör ve aktüatörlerden kolayca veri alabiliriz. Dahası IO-Link sayesinde kestirimci bakım ve veri izleme teşhis mümkün hale geliyor.

IO-Link’in Getirdiği Avantajlar

-Kablolama ve işçilik tasarrufu, IO-Link sayesinde kablolara daha az ihtiyaç duyulur.
-Parametrelendirme yaparak sensörleri daha hızlı ve kolay devreye alabilirsiniz
-Sensörden gelen sıcaklık, kirlilik, anahtarlama gibi verileri kullanabilir ve kestirimci bakım uygulaması yapabilirsiniz
-Daha az sinyal bozan bir haberleşme sistemi kurabilirsiniz

IO-link özelliği olmayan 3 telli bir sensörü dahi IO-Linkle haberleştirebilirsiniz. IO-Link bu özelliği cihazlarını akıllı hale getirmektedir. IO-Link’in bir diğer önemli özelliği ise, örneğin yurtdışına bir makine sattınız. Ancak devreye alma işlemi için o ülkeye gidip sistemin parametreleri girmeniz gerekiyor. İşte IO-Link özellikli bir otomasyon sisteminde makinenizi göndermeden önce parametre ayarlarını yaparak, hızlı ve kolayca devreye almasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede dijitallaşme ile beraber zaman ve para tasarrufu yaparsınız. Ya da bir otomotiv üretim hattınız olduğunu düşünelim. Bu hatta sürekli kirlenen bir sensörünüz var; ama ne zaman kirlenip duracağını bilmiyorsunuz. Bu nedenle sensör daha tam kirlenmeden kaldırıp yenisini alıyorsunuz. IO-Link özelliğine sahip bir sensörde kirlilik seviyesini belirleyerek değişim zamanı geldiğini size mail atmanızı isteyebilirsiniz. Böylece daha az sensör değiştirmek zorunda kalırsınız. İşte IO-Linkli ürünler sizlere maliyetten, işçiliğe bir çok noktada harika çözümler sunar.

Dijitallaşme ve otomasyon her geçen gün değişiyor. Bu da yeni teknolojilerin ortaya çıkmasına neden oluyor. IO-Link nedir sorusuna iyi bir cevap bulursak, fabrika ve makinelerimiz için daha iyi sistemler tasarlayabiliriz. Bu noktada yeni teknolojileri takip etmek ve uygulamaya çalışmak sizlere büyük avantaj sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 Terminoloji.Org | Kelime Ansiklopedisi |